Receptet passar extra bra under årstiderna:

Vår

Sommar

Höst

Vinter
Utsläppsberäkningen är gjord i samarbete med
CarbonCloud och visar antal kilo koldioxidekvivalenter en portion släpper ut.
Detta är en enkel one pot där du helt enkelt lagar allt i en och samma gryta. Basen är lök, kryddor, tomat, ris och vita bönor. Eftersom att allt får koka ihop ordentligt tar det smak av vartannat och blir en riktigt härlig värmande gryta. Du kan toppa med persilja och ev. lite fetaost!
Två andra goda one pot’s är denna med kokos och den här med pasta.
Tillagning
Skala och finhacka lök och vitlök. Häll lite olja i en gryta och stek sedan löken mjuk på medelvärme, den ska inte brännas vid. Häll sedan över spiskummin, koriander, sambal oelek och smula ner buljongtärningen. Rör om.
Skölj riset och rör ner det i grytan. Häll över vattnet och låt koka i ca 10 min.
Tillsätt de krossade tomaterna och låt koka ytterligare 10 min.
Smaka av och tillsätt eventuellt lite mer sambal oelek och salt. Rör ner de kokta vita bönorna och låt dem bli varma.
Toppa eventuellt med hackad persilja och lite smulad fetaost.
Vegansk variant
Uteslut fetaosten eller använd ett växtbaserat alternativ
©2022 Portionen Under Tian -
läs mer om hur du får använda våra recept och bilder
här.
2 st gul lök2 st vitlöksklyftor2 tsk spiskummin2 tsk koriander, mald torkad0.5 tsk sambal oelek1 st grönsaksbuljongtärning3 dl valfritt ris (eller gryn) okokt8 dl vatten8 dl krossade tomater6 dl vita bönor, kokta2.4 dl torkade vita bönor som du själv blötlägger och kokar i förväg Olja att steka i1 näve färsk persilja att toppa med 2 msk fryst eller torkad persilja, om färsk ej är i säsong Ev. lite smulad fetaostHuvudmål Hanna Olvenmark
Antagligen jag som är en flodhäst i köket, men specificera gärna att riset ska vara okokt när det åker ner i grytan. Dumarslet jag kokade riset, hällde ner det i grytan och sen 16dl vatten. ”Det här ser ut som en soppa, det där kan inte koka bort på 10 min” så jag fick hälla av vattnet igen. Hoppas det inte tog med sig all smak 😅
Jag följde receptet /utan/ att koka riset innan, men önskar att jag hade varit lite mer kritisk i förväg, för mitt ris är väldigt överkokt. Nästa gång provar jag att minska vattenmängden och ev koktiden. Utöver det, jättegott och härligt recept samtidigt som det är så enkelt!
Jättegott recept! Har lagat det en fredagkväll, men tänker att det blir massa matlådor att äta resten av helgen och nästa vecka. Tack så mycket!
MUMS!!!! Hade en gammal cheddar med tryffel (som jag räddade) till. Helt fantastiskt!!!
Jättegott och lättlagat recept.
Plussade på med lite torkad timjan, salt och lite honung. Skippade fetaost och hade i pressade citron istället. Så gott. Tack 🙂
Skulle vara jättebra att veta hur många paket färdigkokta bönor som går åt, om man är lat och inte vill koka egna…
Hej, för 4 portioner är det 6 dl kokta bönor i detta recept. Det motsvarar ungefär 2 pkt. Hoppas det smakar! 🙂