Att slänga ihop rotsaker, grönsaker och annat gott på plåt är ju ett bra, gott och billigt sätt att göra sig middag. Det går sjukt smidigt och man kan ta lite vad som helst. Du tar valfria grönsaker som du ugnsrostar. Kokar pasta till och blandar med när det är klart. Det här är alltså en ultimat kylskåpsrensarrätt och perfekt att kolla lite vad det finns erbjudanden på i butik.
Här gjorde jag med kombinationen zucchini, morötter, paprika, fetaost, solroskärnor, cocktailtomater, rödlök samt lite färsk spenat på slutet. GOTT!

Pastaplåt med ugnsrostade grönsaker
Utsläppsberäkningen är gjord i samarbete med Plate Impact och visar antal kilo koldioxidekvivalenter en portion släpper ut.
Tillagning
Sätt ugnen på 225 grader.
Skala morötter och skär i grova bitar. Hacka rödlök i klyftor. Skär zucchini och dela paprika i bitar. Lägg grönsakerna på en plåt, ringla över olivolja, salta och peppra. Stek i ugnen till de är mjuka, ca 10-15 min.
Koka under tiden pastan.
Torrosta solroskärnorna.
När grönsakerna är klara: Lägg över pasta på plåten, ringa på olivolja och strö solroskärnor och fetaost på.
©2025 Portionen Under Tian -
läs mer om hur du får använda våra recept och bilder här.
Nu släpper jag en samlingsbok där jag samlat det bästa från mina tidigare böcker! Boken innehåller över 200 recept, nya veckoplaneringar och massor av inspiration och tips för att äta grönt och plånboksvänligt. Släpps v 16 men du kan förboka den redan nu!
Dags för matlådan!
Snabba, goda soppor
Rätter perfekta för storkok!
Mat klar på 30 min
Säsong för picknick!