Receptet passar extra bra under årstiderna:

Vår

Sommar

Höst

Vinter
Utsläppsberäkningen är gjord i samarbete med
CarbonCloud och visar antal kilo koldioxidekvivalenter en portion släpper ut.
Gula ärtor är så mycket mer än ärtsoppa. T ex går det jättebra att göra falafel, som här. Lägg dem i ett pitabröd och servera med najs tillbehör. Som här rödlök, sallad och en äppeltsatsiki. En måltid väldigt inspirerad av det svenska, med andra ord.
Gula ärtor är för övrigt väldigt, väldigt billigt. Jag köpte 1 kg för 15 kr, och använde bara 300 gram till dessa biffarna.
Grönsallad är i säsong under sommarmånaderna, under resterade månader kan du ersätta den med tex. groddar om du vill äta i säsong.
Tillagning
Blötlägg de gula ärtorna i minst 8 timmar i rikligt med vatten.
Hacka gul lök, vitlök grovt. Tina de gröna ärtorna. Blöt buljongtärningen i varmt vatten.
Lägg gula och gröna ärtor i en mixer och mixa med lök, vitlök, spiskummin, persilja och buljongen. Mixa till en slät smet. Forma till biffar, ca 8 st som är cirka 1 cm tjocka. Hetta upp en stekpanna och stek biffarna på medelvärme i ett par minuter på varje sida.
Riv äpplet och rör ned i yoghurten. Pressa i vitlök och smaka av med salt och peppar.
Värm pitabröden och lägg ärtbiff, sallad, rödlök och äppeltsatsiki i.
Mäta upp innan eller efter blötläggningen? Till de här ska du mäta upp innan du blötlägger. Här är det alltså 300 gram (ca 4 dl) oblötlagda ärtor du ska använda.
Vegansk variant
Tsatsikin är laktovegetarisk, gör vegansk genom att använda veganskt yoghurtalternativ.
©2023 Portionen Under Tian -
läs mer om hur du får använda våra recept och bilder
här.
4 dl gula ärtor, torkade1 st gul lök2 st vitlöksklyftor100 g gröna ärtor, frysta1 st grönsaksbuljongtärning2 msk vatten, hett1 tsk spiskummin1 msk persilja, fryst1 st äpple3 dl yoghurt1 st vitlöksklyfta Salt & svartpeppar4 st pitabröd1 st rödlök4 nävar valfri salladHuvudmålUtemiddag Hanna Olvenmark
ja tror inte på de
?
Jag tror på de. Jättegott.
Jag tror på dig Johan. Jag tror på dig!! 👍
Så ska de gula ärtorna inte kokas? Bara blötläggas?
Hej, ja det stämmer! Traditionellt gör falafel på endast blötlagda kikärtor. Vi har utvecklar recept där man gör på samma sätt med gula ärtor. Utifrån egen erfarenhet och alla ni som delar och kommenterar i våra olika kanaler har vi inte hört om någon som har haft problem med magont eller kräkningar efter att ha lagat och ätit dessa. Livsmedelsverket menar att det generellt finns mer att önska kring vad vi vet om lektiner och dess påverkan på oss, det vi vet är dock att röda bönor har betydligt högre lektinhalt än exempelvis kikärtor, gula ärtor och linser. Vi vill poängtera att det ÄR viktigt att blötlägga alla bönor, ärtor och linser ordentligt och är man orolig kan man även göra ett snabbt uppkok innan man mixar dem.
https://www.livsmedelsverket.se/globalassets/publikationsdatabas/rapporter/2017/kunskapsoversikt-lektiner-i-baljvaxter-livsmedelsverkets-rapportserie-nr-14-del-2-2017.pdf?AspxAutoDetectCookieSupport=1&fbclid=IwAR3T_w8T2jYIRxEZqlf2Hvvuml8vLhrFvQoexkju_XnG-QjdvydiVe3-G2Q