En riktigt smarrig fredagspizza med tacosmaker! Går att variera precis som med tacos, toppa med saker du tycker om!

Tacopizza med majs, svarta bönor och paprika
Tillagning
Börja med att göra pizzadegen: Smula jästen i en bunke. Slå på det fingervarma vattnet och rör om. Rör i salt och olja. Rör i mjöl, så att du har en bra deg som du kan knåda. Knåda i någon minut. Jäs under bakduk i ca 40 min.
Gör sedan tomatsåsen genom att koka upp krossade tomater, spiskummin, koriander, sambal oelek och salt i en kastrull Låt småputtra utan lock i ca 5 minuter så att en del av väskan kokat bort. Smaka av och tillsätt eventuellt mer salt efter smak.
Sätt ugnen på 250 grader.
När degen jäst klart: Ta upp på mjölat bakplåtspapper (på en plåt) och kavla ut. Bred ut tomatsåsen över pizzan. Skär löken i tunna skivor och paprika i mindre bitar. Strö ut lök, paprika, majs och svarta bönor över pizzan. Avsluta med riven ost.
Grädda pizzan i mitten av ugnen i ca 10-12 minuter.
Vegansk variant
Använd en växtbaserad ost
Nu släpper jag en samlingsbok där jag samlat det bästa från mina tidigare böcker! Boken innehåller över 200 recept, nya veckoplaneringar och massor av inspiration och tips för att äta grönt och plånboksvänligt. Släpps v 16 men du kan förboka den redan nu!
Dags för matlådan!
Snabba, goda soppor
Rätter perfekta för storkok!
Mat klar på 30 min
Säsong för picknick!