Vita bönor i dragonsås

Vita bönor i dragonsås

Vår Sommar Höst Vinter
Receptet passar extra bra under årstiderna:
Vår Vår
Sommar Sommar
Höst Höst
Vinter Vinter
Tid 45 min
Utsläppsberäkningen är gjord i samarbete med Plate Impact och visar antal kilo koldioxidekvivalenter en portion släpper ut.

Här har ni något riktigt gott och enkelt! Jag gjorde detta som ett kylskåpsrens för ett tag sedan och det var ett sånt där man kände att det här får jag bannemig göra igen. Sagt och gjort. Grunden till det här receptet kommer från dessa fröbollar med dragonsås, men här har jag lagt i grönkål och vita bönor rakt i såsen. Och serverat med ugnsrostad potatis och lite vitlöksstekt svamp. För att vara så enkelt är det förvånansvärt gott!

Tillagning

Sätt ugnen på 225 grader.

Skär potatisen i klyftor, rör runt i olja, salt och peppar och lägg ut på en plåt eller ugnsfast form. Rosta i ugnen tills de har fått en fin färg, tar ca 30 min.

Gör under tiden dragonsåsen.
Hacka den gula löken och grönkålen. Fräs mjuk i olja.
Pudra över dragon och smula i buljongtärning. Låt fräsa lite till.
Häll över grädde (jag har använt havregrädde) och låt puttra i några minuter. Lägg i bönor och låt bli varma. Smaka av med salt och peppar.

Om du vill göra vitlöksstekt svamp till gör du den nu:
Ansa svampen från ev jord. Skär i mindre bitar. Stek svampen i en torr stekpanna tills den förlorar sin vätska. Hacka vitlök och lägg i pannan med lite olja/smör/margarin. Låt fräsa tills vitlöken fått fin färg. Slå på soja.

Servera de vita bönorna i dragonsås med potatisklyftor och svamp. Riv ev lite smakrik ost över.

Vad tyckte du om receptet?

Genomsnitt 4.2 / 5. Antal röster 36

Inga betyg ännu

6 Kommentarer

  1. Annelie Nilsson

    Gjorde alltsammans; klyftpotatis, vita bönor i dragonsås, champinjoner & vitlök. Tala om WOW-faktor! Rena rama gourmetmaten! Ypperlig bjudrätt!!! 😋

    • Hanna @ Portionen Under Tian

      Vad roligt att höra!!

  2. Camilla Strand

    Så otroligt gott, liksom alla recept här, stort tack!!

    • Hanna @ Portionen Under Tian

      Vad fint att höra, tack!!

  3. Nilla

    Gjort detta till helgen och det är så gott! Fick lite hjärnsläpp för ett tag sedan och köpte vita bönor i parti och minut så behöver göra mer maträtter nu med vita bönor, som jag knappt ätit förr. Det här är en höjdare! Cheap lyx för en som har det knapert! Det enda ”problemet” är väl att champinjonerna knappt blev något kvar, när vattnet kokat ur pannan. Gör lite mer av vitlök stekta champinjoner för resten av helgen till de portioner som blir då! Och dragonsåsen, älskar dragon så den ska testas till lite annat också framöver! Fick samma lyxkänsla av denna rätt, som den från nyårsmenyn med svarta bönbiffar, och denna gick snabbare att ordna för mig! Tack för superrecept!

    • Hanna @ Portionen Under Tian

      Vad roligt att höra att du uppskattar den så, blev själv sugen på att laga den snart igen nu!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Jag har släppt en samlingsbok är jag samlat det bästa från mina tidigare böcker! Boken innehåller över 200 recept, nya veckoplaneringar och massor av inspiration och tips för att äta grönt och plånboksvänligt.