Veckoplanering

Maj 2017

Den här veckan har jag ett par personliga riktigt starka favoriter, ni vet såna som man känner lite “YEAH” när man har skapat. Den veganska carbonaran är verkligen sådan för den blir så himla god på så få ingredienser. Sötpotatispizzan för att den är lyxig samtidigt som den är sjukt billig. Och så de svenskinspirerande falafelbiffarna på gula och gröna ärtor. Sen var jag tvungen att slänga in en favorit- i- repris också, jordnötssåsgrytan eftersom den har gått hem hos så många, så jag känner att den förtjänar att få lite kärlek igen.

Måndag

Vegansk carbonara med gröna ärtor

Att göra: Blötlägg vita bönor till morgondagen (blötlägg hela paketet)

Tisdag

Billig chili sin carne

Detta blir 8 portioner. Använd 4 portioner och frys in resterande och spara till söndagen. När du kokar bönorna så kommer du att få lite över, frys in dem. Att göra: Blötlägg kikärtor (blötlägg hela paketet)

Onsdag

Vegansk, billig jordnötssåsgryta

Koka kikärtorna. De som blir över sparar du till torsdagens rätt.

Fredag

Pizza bianco med sötpotatis

Att göra: Blötlägg 300 gram gula ärtor

Söndag

Billig chili sin carne

Värm upp det som blev över från tisdagen.

4 Kommentarer

  1. Hanna Osvald Sahlin

    Saknas pitabröden i den övergripande inköpslistan för den här veckan? Eller är tanken att man ska göra dem själv? Hittar ingen receptlänk till egna pitabröd någonstans i veckans recept.

  2. Alice Knast

    Hej Hanna!
    Jag måste bara berätta att jag är helt såld på dina veckoplaneringar och har testat de flesta av dem du har delat med dig av. Eftersom jag tränar mycket är mängden protein i de flesta av recepten helt otrolig och som student har jag tack vare dig fått ner mina matutgifter något enormt, vilket har tillåtit mig att lägga pengarna på roligheter istället!
    Jag hoppas att detta når dig, som en liten tackhälsning från en tränande vegetarian 🥰 snälla, ta aldrig ner dessa veckoplaneringar!

    • Hanna @ Portionen Under Tian

      Tack för peppiga och fina ord Alice! Så roligt att de är så användbara för dig. De kommer ligga kvar även om jag inte skapar nya just här (nya veckoplaneringar lägger jag ut på min kanal på Substack) men dessa kommer att finnas här :D. Tack igen, blir så glad! /Hanna

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *