Brysselkål är så mycket mer än jul. Det här är en riktigt god wok, gjord på de små goda brysselkålshuvudena.
Gillar du denna rätt? Då kommer du säkert gilla denna asiatiska wok.
Brysselkålswok med nudlar
Tillagning
Tina brysselkålen, genom att låta den ligga framme.
Blanda soja, olja, rivet skal från lime samt saft från lime, pressade vitlöksklyftor, riven ingefära och hackad chili (ta bort fröna) i en skål.
Blanda i brysselkålen och låt stå ett tag (Helt beroende på hur mycket tid du har, men ju längre desto mer kommer kålen ta åt sig smak. Men minimum 10 min, och gärna upp emot en 1 timme)
Koka upp vattnet till nudlarna och koka enligt anvisning på paketet.
När brysselkålen har marinerats tillräckligt, hetta upp en stor panna. Börja med att fräsa strimlad paprika i lite olja och slå sedan på brysselkålen. Häll över all marinad. Rör om och slå på sesamfröna. Stek på ganska hög värme i ett par minuter, rör om mycket så att det inte bränns.
Servera med nudlarna och gärna mer sesamfrön.
Det här var jättegott! Jag tog i lite extra soja och wokade i ägg också för att få lite mer protein. Tänkte även testa att ha i tofu ☺️
Jättegott!
Älskar detta! Så snabb wok som även barnen gillar. Perfekt nu när brysselkålen reas ut i butiken efter jul.
Roligt att höra, och ja verkligen perfekt nu 🙂